Niezwykle nowoczesne i bardzo bogate oceanarium
Pierwsza komercyjna linia kolei magnetycznej na świecie
Jedna z czterech stacji kolejowych w mieście
Ogród Yuyuan uznawany jest za jeden z najbardziej wyszukanych w tym rejonie Chin
Występy szanghajskich akrobatów w Teatrze Huxi
godziny otwarcia | nie ma określonych godzin otwarcia |
cena |
bezpłatnie / brak biletów wstępu
informacja z 2011 roku |
adres: | Nánjīng Dōnglù - część wschodnia, Nánjīng Xīlù - część zachodnia |
strona www | |
rodzaj obiektu | architektura współczesna, zabudowa |
inne nazwy | Nanjing Road, Nánjīng Lù |
Ulica Nankińska (chin.: 南京路; pinyin: Nánjīng Lù) – ulica handlowa w Szanghaju, uznawana za jedną z największych na świecie[1]. Rozciąga się na długości ok. 5,5 km, od Bundu na wschodzie, do dzielnicy Jing'an na zachodzie. Dzieli się na część wschodnią (南京东路; Nánjīng Dōnglù) i zachodnią (南京西路; Nánjīng Xīlù)[2].
Po I wojnie opiumowej port w Szanghaju został otwarty dla międzynarodowego handlu, a ulica stała się brytyjską koncesją. Była pierwszą ulicą handlową w mieście; handlowano tam głównie towarami zagranicznymi[3]. Z czasem ulicę przebudowywano i modernizowano, wprowadzając znaczące zmiany, m.in. dla wygody zakupów, na wschodnim krańcu utworzono specjalny pasaż[4][5].Na ulicy Nankińskiej swoje punkty handlowe ma ponad 600 firm z całego świata. Ponadto mieści się na niej około stu tradycyjnych sklepów i sklepów specjalistycznych, które handlują, m.in. wyrobami z jedwabiu, jadeitu, wełny, haftami i zegarkami[4][5].
Uwaga mnóstwo naganiaczy na "masaż". Lepiej zachować czujność.
Przy wschodnim końcu ulicy, niedaleko wyjścia na Bund znajduje się dużo sklepów oferujących mnóstwo różnorakich produktów po promocyjnych cenach - w stylu 3 produkty za 50Y. Są to produkty masowe, chińskiej jakości, głównie o charakterze pamiątek turystycznych czy drobnych bibelotów, ale sądząc po tłumach ludzi robiących tam zakupy to można myśleć, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Częścią handlu na tej ulicy jest ukryta sprzedaż podrabianych produktów markowych firm. Odbywa się to na takiej zasadzie, że przechodzień jest często zaczepiany przez ludzi trzymających foldery przedstawiające zegarki, walizki, paski itp produkty. Jeżeli zaczepiona osoba jest zainteresowana towarem, to wraz z naganiaczem prowadzona jest do położonej gdzieś w okolicy piwnicy, restauracji czy sklepu i utajnionego tam sklepiku. W środku, wystarczy pokazać czym się jest zainteresowanym i niczym po dotknięciu magicznej różczki otwiera się ukryta ściana, segment czy cały regał pełny nielegalnych produktów. Pomijając fakt nielegalnej sprzedaży i podrabiania marek to ich ceny nie zawsze zachęcają do zakupu... Czy to jest bezpieczne? - wydaje się że tak, ale trzeba pamiętać, że cały czas jest to nielegalny proceder i pewne ryzyko na pewno z tym się wiąże.
transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.