Międzynarodowy port lotniczy 25 km na zachód od Tajpej
Grobowiec i mauzoleum Czang Kaj-szeka
Metro - naziemne i podziemne obsługujące aglomerację Tajpej
Obchody Urodzin Matzu - bogini mórz
godziny otwarcia | Obserwatorium: 9:00 - 22:00, ostatnie wejście do 21:15 |
zamknięte w | |
cena |
400 NT$ dzieci niższe niż 115 cm w towarzystwie dorosłego wchodzą za darmo informacja z 2011 roku |
adres: | dzielnica Xinyi |
strona www | http://www.taipei-101.com.tw |
rodzaj obiektu | architektura współczesna, zabudowa |
Taipei 101 – liczący 509,2 m wieżowiec znajdujący się w Tajpej na Tajwanie, w dzielnicy Xinyi. Budynek, zaprojektowany w biurze C.Y.Lee & Partners[1] i wzniesiony w przeważającej części przez przedsiębiorstwa KTRT Joint Venture[2] oraz Samsung Engineering & Construction. Do 4 stycznia 2010 (uroczyste otwarcie Burdż Chalifa w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie) dzierżył przyznawany oficjalnie przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat tytuł najwyższego ukończonego budynku świata.
Wieżowiec posiada 101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych. Postmodernistyczna architektura budowli łączy w sobie elementy tradycyjne i nowoczesne, nawiązując zarówno do azjatyckiego kręgu kulturowego, jak i trendów ogólnoświatowej architektury. Taipei 101 wyposażony jest w systemy zabezpieczeń zdolne oprzeć się trzęsieniom ziemi i huraganom, często nawiedzającym tę część świata. Wielopiętrowe centrum handlowe przylegające do wieżowca mieści setki markowych sklepów, restauracji oraz klubów. Pokaz fajerwerków wystrzeliwanych z budowli stał się stałym elementem relacji telewizyjnych z obchodów Nowego Roku, wieżowiec na dobre wniknął też do kultury masowej - pojawia się często w filmach, programach telewizyjnych, drukowanych publikacjach, grach komputerowych i przy wielu innych okazjach.Nazwa wieży nawiązuje nie tylko do liczby jej pięter, lecz także do położenia budynku w dzielnicy międzynarodowego biznesu w Tajpej (posiada ona kod pocztowy zawierający liczbę 101).
Tutaj znajdziecie tanie bilety lotnicze do Tajpej.
Naszym zdaniem celem wjazdu na górę jest znalezienie się w jednym z najwyższych budynków świata, bo widoki z samego tarasu obserwacyjnego nie powalają. Musi być na prawdę dobra pogoda aby móc się zachwycić. Wieczorne czy nocne zwiedzanie jest jeszcze bardziej pozbawione sensu bo administracja budynku źle podchodzi do tematu. Wnętrze piętra widokowego posiada całą masę małych i niestety oświetlonych sklepików nastawionych na handel pamiątkami z turystami z Chin kontynentalnych. Sprawia to, że światła stoisk odbijają się w szybach zewnętrznych i mało co można dojrzeć za oknem.
Wstęp jest dość drogi, zatem warto przed wjazdem na górę upewnić się czy czasem piętro obserwacyjne nie znajduje się w chmurach.
W cenę biletu wliczony jest zestaw audio-guide.
Na półpiętrze zobaczyć też można gigantyczną kulistą przeciwwagę zapewniającą stabilność całemu budynkowi.
Poniżej samego piętra widokowego znajduje się hala wystawowa drogich produktów wykonanych z jadeitu czy korala. Ceny astronomiczne, ale warto obejrzeć bo niektóre eksponaty na prawdę robiły wrażenie.
transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.