Miejsce poswiecone pamięci masakry z 1947 roku
Kolorowy i dość tłoczny bazar, głównie z jedzeniem
Pierwsze muzeum jakie otwarto na Tajwanie
Obchody Urodzin Matzu - bogini mórz
adres: | |
strona www | http://www.thsrc.com.tw/en/ |
rodzaj obiektu | dworce, stacje, lotniska, dworzec kolejowy |
inne nazwy | Taiwan High Speed Rail, Táiwān Gāosù Tiělù |
Tajwańska kolej wysokich prędkości (trad. chin.: 台灣高速鐵路, pinyin: Táiwān Gāosù Tiělù) – odcinek szybkiej kolei na Tajwanie łączący Tajpej na północy wyspy i Kaohsiung na południu. Trasa oddana została do użytku 5 stycznia 2007, całość liczy 335.50 kilometrów. Po odcinku poruszają się pociągi Shinkansen typu 700T, osiągające prędkość 300 km/h, dzięki czemu podróż pomiędzy Tajpej a Kaohsiung skróciła się z 4.5 godziny do około 90 minut.
Całkowity koszt projektu oszacowywany jest, na około 15 miliardów dolarów, i jest to dotychczas jedna z największych prywatnie sfinansowanych inwestycji transportowych na świecie.
Z lotniska Taoyuan ( oficjalnie Taipei) można bardzo sprawnie dostać się na stację HSR.Najpierw jedziemy autobusem U-Bus za 30 TWD ( ok 3zł).Podróż trwa około 15 minut. Później HSR czyli opisaną w tym wpisie Szybką Koleją. Podróż HSR rzeczywiście komfortowa, prędkość 280km/godz. Można rezerwować bilety wcześniej przez internet , ale nie ma takiej potrzeby. Pociągi odjeżdżają średnio co 1/2 godziny. Miejsca są , bilety można kupić w kasie lub automacie. Płatność kartą lub gotówką. Zapraszam również na mojego bloga http://takiechiny.pl gdzie jest film i obszerny opis przejazdu.
Wagony są bardzo wygodne, właściwie nie ma odczucie szybkiej jazdy. Ponieważ większość linii jest nad ziemią dobrze jest podróżować za dnia, co daje możliwość obserwacji krajobrazu. Odcinek od stacji Banqiao w stronę Tajpej jest podziemny.
Stacje kolejowe bardziej przypominają terminale lotnicze niż dworce kolejowe. Czyste, zadbane z dobrym zapleczem sanitarnym i usługowym. Bilety można rezerwować on-line z wyprzedzeniem 28 dniowym. Jeżeli zdarzy nam się spóźnić na pociąg a są miejsca w następnym możemy nim pojechać.
transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.