lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Katmandu  
Świątynia NyatapolaBakhtapur, Nepalfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Wycieczka do Birmy, 16 dni, objazdowa z pobytem na plaży Ngapali i zajęciami jogi | Krzysztof Stępień

kursy walut [–]

 NPR
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Nepal
ambasada w Polscenie
wymagana wizatak
Wizę można dostać na lotnisku w Kathmandu oraz w niektórych punktach granicznych. 15 - dniowa: 25 USD, 30 - dniowa: 40 USD

zdrowie [–]

Nepal
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.

Katmandu

co warto zobaczyć

Pokrewne miejsca
Nepal
Warto przeczytać o
1. Lot widokowy nad Himalajami

Lot widokowy nad pasmem Mt. Everest

 
ranking gości: 4 / 5
była tam: 1 osoba
2. Świątynia Madźu Dewal

Najpopularniejsze w Katmandu miejsce spotkań

 
ranking gości: 0 / 5
było tam: 0 osób
3. Swayambunath - Świątynia Małp

Starożytny kompleks religijny na szczycie wzgórza, na zachód od Katmandu

  
ranking gości: 4.2 / 5
były tam: 2 osoby
4. Durbar Square w Kathmandu

Plac królewski w Kathmandu

   
ranking gości: 3 / 5
były tam: 2 osoby
5. Świątynia Jagannath

Świątynia znana ze scen miłosnych, rzeźbionych na belkach dachowych

 
ranking gości: 0 / 5
było tam: 0 osób
6. Świątynia Taleju

Królewska Świątynia Bogini Taledźu

 
ranking gości: 3 / 5
było tam: 0 osób

Pałac Bogini Kumari | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia nie ma określonych godzin otwarcia
cena 750 NPR, w ramach biletu wstępu na Durbar Square
informacja z 2013 roku
adres:
strona www
obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO
rodzaj obiektu obiekty kultu, Hinduizm
inne nazwy Kumari Palace, Kumari Bahal


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Katmandu
Opis

Kumari Bahal (Dom Żywej Bogini) to zwrócona fasadą do placu Durbar, a bokiem do placu Basantapur trzypoziomowa budowla z oryginalnie rzeźbionymi oknami. Wrót strzegą kamienne lwy. Zbudował ją w 1757 r. Jaya Prakash Malla, wzorując się na wiharach - domach z dziedzińcami wznoszonymi przez buddystów w Dolinie Katmandu. Jest to mieszkanie Królewskiej Kumari - dziewczynki wybranej na Żywą Boginię - żyjącą reprezentację Bogini Taleju.

Trzypoziomowy wewnętrzny dziedziniec budowli - Kumari Chowk - zdobią wspaniale rzeźbione drewniane balkony i okna. Bogini nie wolno fotografować, a zwiedzającym wolno wchodzić tylko na dziedziniec, pośrodku którego stoi maleńka stupa z symbolami Saraswati, bogini uczących się.

Kumari jest wybierana spośród 4-5 letnich córek newarskiego klanu złotników z którego pochodził Budda. Jest to skomplikowany proces podczas którego kapłani pod przewodnictwem najwyższego kapłana świątyni Taledźu i królewski astrolog odnajdują właściwą dziewczynkę. Kandydatka musi być zdrowa, jej ciało nie może mieć żadnych defektów, a dodatkowo musi spełniać 32 bardzo specyficzne wymagania. Dziewczynka musi na przykład mieć kruczoczarne włosy, rzęsy jak krowa, ciało jak figowiec banian, uda jak jeleń, pierś jak lew, szyję jak morska muszla, mały język, głos miękki niczym kaczka itp... Dziesięć wytypowanych kandydatek musi się dodatkowo wykazać odwagą. Podczas czarnej nocy składa się w ofierze bogini Kali 108 bawołów i kóz, a odcięte głowy rozkłada na dziedzińcu świątyni Teladźu. Dziewczynki muszą przejść obok nich niewzruszenie, nie okazując strachu, podczas gdy zamaskowani, groźnie wyglądający mężczyźni, tańczą wśród nich. Te, które przejdą próbę, zostają zamknięte z poobcinanymi głowami na całą noc. Podczas ostatecznej próby przyszła Kumari musi rozpoznać rzeczy swojej poprzedniczki, których nigdy wcześniej nie widziała. Jest to ostateczny dowód na to, że to właśnie w niej obecna jest bogini. Bogini musi być wiecznie młoda i nie może krwawić, dlatego gdy tylko dziewczynka dostaje pierwszej menstruacji (lub w inny sposób straci choćby kroplę krwi) bogini przenosi się do innego ciała. Na terenie Nepalu żyje 10 Kumari, ale ta z Kathmandu jest najważniejsza.


Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 3 / 5 (2)atrakcyjność a cena biletu wstępu
 3.5 / 5 (2)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (1)
Krzysztof Stępień

Z tego co wiem, nie ma jakiegoś określonych godzin w których to Kumari pokazuje się gościom w swoim oknie. Jednak mam wrażenie, że jest jakiś niepisany terminarz jej „objawień”. Podejrzewam, że jest to powiązane z przewodnikami którzy o określonych godzinach przyprowadzają grupy do Pałacu w oczekiwaniu na pojawienie się w oknie Kumari. Jeśli się nie mylę to są to godziny 11:30 i 16:30. O tych porach miałem parę razy okazję zobaczyć żyjącą boginię.

nadużycielink15 kwi 2013, 03:19
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

ZdjęciaPałac Bogini Kumari w Kathmandu
Pałac Bogini Kumari w Kathmandu  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2023 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone