Lot widokowy nad pasmem Mt. Everest
Najpopularniejsze w Katmandu miejsce spotkań
Starożytny kompleks religijny na szczycie wzgórza, na zachód od Katmandu
Świątynia znana ze scen miłosnych, rzeźbionych na belkach dachowych
godziny otwarcia | nie ma określonych godzin otwarcia |
cena |
750 NPR, w ramach biletu wstępu na Durbar Square informacja z 2013 roku |
adres: | |
strona www | |
obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO | |
rodzaj obiektu | obiekty kultu, Hinduizm |
inne nazwy | Kumari Palace, Kumari Bahal |
Kumari Bahal (Dom Żywej Bogini) to zwrócona fasadą do placu Durbar, a bokiem do placu Basantapur trzypoziomowa budowla z oryginalnie rzeźbionymi oknami. Wrót strzegą kamienne lwy. Zbudował ją w 1757 r. Jaya Prakash Malla, wzorując się na wiharach - domach z dziedzińcami wznoszonymi przez buddystów w Dolinie Katmandu. Jest to mieszkanie Królewskiej Kumari - dziewczynki wybranej na Żywą Boginię - żyjącą reprezentację Bogini Taleju.
Trzypoziomowy wewnętrzny dziedziniec budowli - Kumari Chowk - zdobią wspaniale rzeźbione drewniane balkony i okna. Bogini nie wolno fotografować, a zwiedzającym wolno wchodzić tylko na dziedziniec, pośrodku którego stoi maleńka stupa z symbolami Saraswati, bogini uczących się.
Kumari jest wybierana spośród 4-5 letnich córek newarskiego klanu złotników z którego pochodził Budda. Jest to skomplikowany proces podczas którego kapłani pod przewodnictwem najwyższego kapłana świątyni Taledźu i królewski astrolog odnajdują właściwą dziewczynkę. Kandydatka musi być zdrowa, jej ciało nie może mieć żadnych defektów, a dodatkowo musi spełniać 32 bardzo specyficzne wymagania. Dziewczynka musi na przykład mieć kruczoczarne włosy, rzęsy jak krowa, ciało jak figowiec banian, uda jak jeleń, pierś jak lew, szyję jak morska muszla, mały język, głos miękki niczym kaczka itp... Dziesięć wytypowanych kandydatek musi się dodatkowo wykazać odwagą. Podczas czarnej nocy składa się w ofierze bogini Kali 108 bawołów i kóz, a odcięte głowy rozkłada na dziedzińcu świątyni Teladźu. Dziewczynki muszą przejść obok nich niewzruszenie, nie okazując strachu, podczas gdy zamaskowani, groźnie wyglądający mężczyźni, tańczą wśród nich. Te, które przejdą próbę, zostają zamknięte z poobcinanymi głowami na całą noc. Podczas ostatecznej próby przyszła Kumari musi rozpoznać rzeczy swojej poprzedniczki, których nigdy wcześniej nie widziała. Jest to ostateczny dowód na to, że to właśnie w niej obecna jest bogini. Bogini musi być wiecznie młoda i nie może krwawić, dlatego gdy tylko dziewczynka dostaje pierwszej menstruacji (lub w inny sposób straci choćby kroplę krwi) bogini przenosi się do innego ciała. Na terenie Nepalu żyje 10 Kumari, ale ta z Kathmandu jest najważniejsza.
Z tego co wiem, nie ma jakiegoś określonych godzin w których to Kumari pokazuje się gościom w swoim oknie. Jednak mam wrażenie, że jest jakiś niepisany terminarz jej „objawień”. Podejrzewam, że jest to powiązane z przewodnikami którzy o określonych godzinach przyprowadzają grupy do Pałacu w oczekiwaniu na pojawienie się w oknie Kumari. Jeśli się nie mylę to są to godziny 11:30 i 16:30. O tych porach miałem parę razy okazję zobaczyć żyjącą boginię.
transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.