lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Katmandu  
SadhuKathmandu, Nepalfoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Krzysztof Stępień i transazja.pl zapraszają na Sri Lankę, 14 dni - wyjazd objazdowy z wypoczynkiem na plaży | 2 - 15 grudnia 20188

kursy walut [–]

 NPR
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Nepal
ambasada w Polscenie
wymagana wizatak
Wizę można dostać na lotnisku w Kathmandu oraz w niektórych punktach granicznych. 15 - dniowa: 25 USD, 30 - dniowa: 40 USD

zdrowie [–]

Nepal
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B.

Pokhara

co warto zrobić

Pokrewne miejsca
Nepal
Warto przeczytać o
1. Wodospad Devi

Dość dziwaczny wodospad znajdujący się przy samej autostradzie

 
ranking gości: 1 / 5
była tam: 1 osoba
2. Pływanie po Jeziorze Phewa

Pływanie łodziami po bardzo malowniczym jeziorze

 
ranking gości: 3 / 5
była tam: 1 osoba
3. Sarangkot

Wspaniały punkt widokowy z panoramą Masywu Annapurny

   
ranking gości: 5 / 5
była tam: 1 osoba
4. Jezioro Phewa

Malownicze jezioro, wizytówka Pokhary

  
ranking gości: 5 / 5
była tam: 1 osoba
5. Dworzec autobusowy Baglung

Dworzec autobusowy absługujący miejscowości w regionie Annapurny

 
ranking gości: 2 / 5
było tam: 0 osób
6. Turystyczny Dworzec autobusowy

Popularny pośród turystów dworzec autobusowy

 
ranking gości: 2 / 5
była tam: 1 osoba

Paralotnie na Sarangkot | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia 5000-7000 NRP za lot w tandemie
dodatkowo 1700-2000 NRP za nagranie video z lotu
zamknięte w przy złej pogodne, porywistych wiatrach, opadach
cena
adres:
strona www
rodzaj obiektu atrakcje, sporty powietrzne
inne nazwy Paragliding at Sarangkot


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Pokhara
Opis
Krzysztof Stępień i transAzja.pl zaprasza na Sri Lankę, 14 dni - wyjazd objazdowy z wypoczynkiem na plaży | 2 - 15 grudnia 2018

Dokładnie chodzi w tym przypadku o tzw. "zloty" czyli najprostszą formą latania na paralotni polegającą na starcie ze zbocza o odpowiednim nachyleniu, a następnie szybowaniu i lądowaniu na położonym niżej lądowisku. Podczas zlotu paralotnia szybuje w kierunku ziemi a czas lotu uzależniony jest przewyższeniem pomiędzy miejscem startu a lądowiskiem oraz doskonałością paralotni.

W Pokharze starty odbywają się na polanie poniżej szczytu Sarangkot. Latać można zarówno samodzielnie (ale do tego trzeba wykazać się umiejętnościami) lub w tandemie z pilotem. Pasażer w takim przypadku nie wykonuje żadnych czynności poza podziwianiem widoków.

Wydaje się, że niemal każda agencja turystyczna w Pokharze zajmuje się organizacją tego typu imprez. Nie jest prawdą natomiast, że poszczególne agencje i tak ostatecznie skierują do właściwego organizatora lotów, bo wiele agencji współpracuje z kilkoma pilotami „na wyłączność”. Pilotami są na ogół obcokrajowcy, często Koreańczycy lub Japończycy.

Cała impreza trwa nie więcej niż 1,5 godziny. Miejscem spotkania jest zawsze agencja w której kupujemy usługę. Następnie samochodem terenowym wraz z pilotem jesteśmy zawożeni na wzgórze Sarangkot, gdzie na wyznaczonej polanie dostajemy kask ochronny oraz jesteśmy przypinani do osprzętu. Szkolenie jest niemal marginalne, co więcej, piloci często słabo mówią po angielsku. Start odbywa się bez większego naszego udziały, musimy jedynie w odpowiednim momencie, na polecenie pilota przejść 8-10 kroków. Sam lot trwa nie więcej niż 20-25 minut. Lądowanie (również bez naszego aktywnego udziały) odbywa się na polanie na jeziorem. Z miejsca lądowania uczestnicy przewożeni są samochodami do agencji z której wyjechaliśmy. Cała impreza trwa nie więcej niż 1,5 godziny.

Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa to należy brać poprawkę że to jest środek Azji. W agencji oczywiście usłyszymy że obejmuje nas ubezpieczenie, a dodatkowo każdy pilot ma minimum 5 lat stażu i własne, dodatkowe ubezpieczenie. Trudno jednak ocenić na ile to jest prawda.

W czasie każdego lotu, pilot ma do dyspozycji szerokokątną kamerę GoPro na teleskopowym wysięgniku. Za jego pomocą może on nagrywać video oraz robić zdjęcia. Za dodatkową opłatą (1700-2000 NPR) możemy dostać zapis naszego lotu na płycie DVD. Trzeba tylko o tym wspomnieć zawczasu pilotowi.

Loty odbywają się o ustalonych godzinach. Wygląda na to, że rezerwacja miejsca dzień wcześniej jest wysoce wskazana.


Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 5 / 5 (2)atrakcyjność a cena biletu wstępu
 5 / 5 (1)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

uwagi praktyczne (1)
Krzysztof Stępień

Miałem okazję lecieć w listopadzie 2012 roku. Dość mocno byłem zdecydowany więc zrobiłem najpierw rozeznanie w agencjach. Cena we wszystkich wynosiła 7000 rupii. Nie wiedzieć czemu jedna agencja życzyła sobie 5000 rupii. Była to Radical Tours and Travel / Fly Nirvana Paragliding, mieszcząca się naprzeciw ulicy wychodzącej z The Third Pole Hotel.

Sama impreza przebiegła bez zarzutu, zgodnie z zapowiedziami sprzedawcy. Nie mniej jednak sama oprawa formalna pozostawia wiele do myślenia. Sprzedawca nie umiał odpowiedzieć na pytanie dlaczego on jeden ma niższą cenę. Po drugie, drążąc temat ubezpieczenia podał nam jakieś druczki do wypełnienia. Później jednak, w toku dalszych rozmów niechcący o tych druczkach zapomnieliśmy i finalnie lot odbył się bez żadnych formalności. Mało tego, sprzedawca zgodził się (do tego bez żadnych poświadczeń na papierze) abyśmy zapłacili tylko połowę „z góry” a resztę dopłacili po powrocie.

Moim pilotem był Koreańczyk – praktycznie nie mówił po angielsku. Wszystko przebiegło gładko, ale o jakimś szkoleniu przed lotem musiałem zapomnieć. Z kolei koleżanka (której pilotem był Japończyk) miała nieudany start i nieco objadła się strachu. Tego samego dnia leciała jeszcze inna znajoma, która to z kolei (nie mogąc porozumieć się z pilotem) miała problem przy lądowaniu, w wyniku którego doznała pęknięcia kości śródstopia.

Sam lot jest niemal nieziemskim doświadczeniem, chyba najbardziej zbliżonym do samodzielnego latania, ale trzeba pamiętać, że zakrawa to lekko na sport ekstremalny i trzeba mieć na uwadze ewentualne konsekwencje swojego udziału.

Film z mojego lotu dostępny jest pod tym adresem:
http://youtu.be/7fyGe9Xl11Y

nadużycielink14 kwi 2013, 01:12
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

ZdjęciaParalotnie w Pokharze
Paralotnie w Pokharze
Paralotnie w Pokharze
Paralotnie w Pokharze
Paralotnie w Pokharze
Paralotnie w Pokharze
Paralotnie w Pokharze
Paralotnie w Pokharze
Paralotnie w Pokharze  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2019 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone

Nasi partnerzy