lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Delhi  
Zdobienia na gopurach świątyni Sri MeenakshiMadurai, Indiefoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Wycieczka do Birmy, 16 dni, objazdowa z pobytem na plaży Ngapali i zajęciami jogi | Krzysztof Stępień

kursy walut [–]

 INR
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Indie
ambasada w Polscetak
wymagana wizatak
e-Tourist Visa (promesa wizowa aplikowana on-line) - 50 USD ważna 30 dni bez możliwości przedłużenia

zdrowie [–]

Indie
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B, japońskie zapalenie mózgu

Agra

co warto zobaczyć

Pokrewne miejsca
Indie
Warto przeczytać o
1. Agra Fort

Zespół budowli fortecznych z XVIw.

  
ranking gości: 4 / 5
były tam: 3 osoby
Inne popularne miejsca

Tadź Mahal | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia od świtu do zmroku:
soboty - czwartki
zamknięte w piątki
cena 750INR
informacja z 2011 roku
adres: dzielnica Taj Ganj
strona www
obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO
rodzaj obiektu architektura zabytkowa, monument, stara budowla
inne nazwy Taj Mahal


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Agra
Opis

Tadź Mahal (hindi: ताज महल urdu: تاج محل) – indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal, która z pochodzenia była Ormianką. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.Tadź Mahal został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Agra leży w odległości ok. 200 kilometrów od Delhi – dawnej stolicy Indii. Jest to jeden z głównych punktów wielu wycieczek zagranicznych.

Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety – wieże strażnicze. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Konstrukcja ogrodu perskiego przed mauzoleum imituje muzułmańskie wyobrażenie raju, które cechuje duże podobieństwo do jego chrześcijańskiego odpowiednika

fragment pochodzi z Wikipedii
czytaj dalej

Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 4 / 5 (6)atrakcyjność a cena biletu wstępu
 5 / 5 (4)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie (1)
z: stacja Agra Cantt.
do: Tadź Mahal
Redakcja

Większość pociągów z Delhi przyjeżdża na dość odległą stację Agra Cantt. Zaraz po wyjściu z peronu należy przygotować się na ciężką przeprawę z kierowcami oferującymi swoje usługi. Bywa nieprzyjemnie i to nie za sprawą turystów lecz bardzo zaciekłej walki o turystę pomiędzy samymi kierowcami.

Dokładnie na przeciw wyjścia ze stacji znajduje się budka pre-paid taxi. Można tam opłacić nie tylko taksówkę ale też i tuk-tuki. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie bo w oknie wywieszony jest czytelny cennik przejazdów. Problem jest tylko w tym, aby dostać się do tej budki...

Ceny są dość mocno zawyżone jak na warunki Indii, ale łapanie tuk-tuka nieco dalej od stacji będzie cenowo bardzo podobne - wszak to miasto Taj Mahalu.

Całkiem niezłym rozwiązaniem jest wynajęcie taxi lub tuk-tuka na godziny (jest taka opcja w wywieszonym cenniku). Wynajęcie pojazdu nie uwzględnia ewentualnych opłat za parking pod obiektami (co też jest napisane na tablicy).

Warto wiedzieć, że udając się do Taj Mahal z wynajętym kierowcą należy kazać mu jechać na parking pod Bramą Południową. To jest jedyny parking pod Taj Mahal który nie ma opłat za parkowanie (stan na luty 2011).

nadużycielink25 sie 2011, 14:48
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (3)
Redakcja

Do Taj Mahal prowadzą 3 bramy: zachodnia, południowa i wschodnia. Przy każdej z nich znajduje się kasa biletowa i przechowalnia bagaży. Tylko przy kasie obok bramy zachodniej znajduje się kasa dla obcokrajowców. Nie różni się ona niczym od innych ale można faktycznie szybciej nabyć bilety.

Brama zachodnia jest zawsze najbardziej oblegana i tam stoi się w najdłuższych kolejkach do wejścia. Warto od razu kierować się do bramy południowej. Po pierwsze jest blisko darmowego parkingu (co jest ważne dla tych na których czeka kierowca z pojazdem) a po drugie kasa biletowa znajduje się tuż obok przechowali bagażu. Jest to o tyle istotne, że gdy na bramce ochrony coś zostanie u nas zakwestionowane to jesteśmy odsyłani do przechowalni i od początku stajemy w długiej kolejce. Przechowalnia bagażu przy bramie zachodniej jest oddalona o dobre 100m od bramki ochrony.

Wejście na teren Taj Mahal jest bardzo restrykcyjne. Ochrona na bramkach jest bardzo skrupulatna i mało przyjazna. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wejść w samej bieliźnie z aparatem foto w ręku. Nie ma szans na wniesienie do środka: papierosów, zapalniczek, zapałek, wszelkich butelek (w tym z wodą i innymi napojami), drobnych przekąsek, ciastek czy słodyczy (uwaga diabetycy), gum do żucia, ostrych narzędzi, dużych toreb bez względu na ich zawartość, statywów fotograficznych, latarek, kupionych pamiątek (nawet tych kupionych w okolicznych sklepach) czy nawet dziecięcych zabawek (istne kuriozum, ale testowane w praktyce).

Wszystko co nie spodoba się ochronie albo ląduje w koszu albo musimy to odnieść do bezpłatnej przechowalni.

W ramach biletu wstępu, zagraniczni turyści (czyli wszyscy ci którzy zapłacili bilet w cenie 750 INR) dostają dodatkowo butelkę wody (autoryzowanej), papierowy woreczek do jej noszenia oraz folię na buty (na samej platformie Taj Mahal chodzi się bez butów)

Po prawej i lewej stronie Mauzoleum stoją dwie budowle z czerwonego piaskowca przypominające meczety. Tylko ten po lewej stronie jest meczetem i podlega zasadą typowym dla zwiedzania meczetu. W prawdzie turyści dostają foliowe ochraniacze na buty ale i tak wchodząc do środka meczetu bezwzględnie należy zdjąć obuwie. W przeciwnym razie skończy się to głośną awanturą.

nadużycielink25 sie 2011, 15:04
Redakcja

Tadź Mahal można także zobaczyć z parku, który znajduje się na północnym brzegu Jamuny. Przy dobrej widoczności - o co w bardzo zanieczyszczonej Agrze trudno, Mauzoleum jest na wyciągnięcie ręki. Nie można go wprawdzie dotknąć i sprawdzić gładkości kamiennych inkrustacji, ale nikt nam nie będzie przeszkadzał.

nadużycielink10 sie 2011, 16:18
Redakcja

Jest to obiekt wyjątkowy w swoim rodzaju i bezwzględnie należy go zobaczyć. Nie na każdym może zrobić wielkie wrażenie, ale większa część osób zwiedzających go jest zachwycona. Minusem jest wielka ilość zwiedzających oraz turyści indyjscy, którzy potrafią uprzykrzyć zwiedzanie nieustannymi prośbami o zrobienie wspólnego zdjęcia.

nadużycielink10 sie 2011, 16:10
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących (1)
Redakcja

Na teren Taj Mahal nie można wnieść (bez wcześniejszego pozwolenia) statywów fotograficznych. Niejasne jest prawo dotyczące amatorskiego filmowania. Na bramkach ochrony nikt nie robi problemów przy wnoszeniu amatorskiej kamery video, jednak w środkowej bramie (skąd rozpościera się klasyczny widok na Taj Mahal) znajduje się wielki napis "tylko do tego miejsca można korzystać z kamer video". Obok znajduje się przechowalnia kamer. Wynika z tego, że robienie filmów w głębi kompleksu jest zabronione. Inna sprawa to fakt, że ilekroć uda się przemycić kamerę przez ten punk to dalej nikt już problemów nie robi przy filmowaniu. Przepis oczywiście nie uwzględnia aparatów foto z opcją video...

nadużycielink25 sie 2011, 15:14
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

ZdjęciaTadź Mahal
Tadź Mahal
Tadź Mahal widziany z drugiego brzegu Rzeki Jamuny
Tadź Mahal, górny fragment budowli
Tadź Mahal, zdobienia elewacji
Tadź Mahal, zdobienia elewacji
Tadź Mahal, zdobienia elewacji
Tadź Mahal, zdobienia elewacji
Tadź Mahal, zdobienia elewacji
Tadź Mahal widziany przez łuk wejściowy meczetu
Tadź Mahal, sklepienie meczetu
Tadź Mahal, wnętrze meczetu
Tadź Mahal, boczna elewacja meczetu
Tadź Mahal, widok z południowej bramy  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Liczba komentarzy: 1
Magdalena Waśniewska

Witam czy ktoś może mi powiedzieć jak można się dostać z Agra do Delhi.Mam zarezerwowany bilet na pociag z Delhi do Agra nie mogłam dokonać rezerwacji na bilet powrotny.Czy w Agra bez problemu kupię bilet na pociąg do Delhi bez wcześniejszej rezerwacji?

Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2024 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone