Indyjskie specjały w wersji \"fast food\" na Connaught Place
Energetyczna, suficka muzyka w samym sercu muzułmańskiego mauzoleum
Świątynia Lakszminarayan - poświęcona hinduistycznej bogini bogactwa, Laxmi
Warowny fort, dawna siedziba władców z dynastii Wielkich Mogołów
Niezwykły hinduistyczny kompleks świątynny, jedna z wizytówek Delhi
godziny otwarcia | nie ma określonych godzin otwarcia |
cena |
bezpłatnie / brak biletów wstępu
informacja z 2012 roku |
adres: | |
strona www | |
rodzaj obiektu | architektura współczesna, zabudowa |
Zaprojektowane jako ogromne rondo otoczone rzędem jednolitych budynków z frontową kolumnadą, położone jest na północnych krańcach New Delhi. Jest to centrum turystyczne i handlowe ze sklepami najpopularniejszych marek, bankami, biurami linii lotniczych, restauracjami, zakładami optycznymi.
Connaught Place jest przestronne, ale też bardzo ruchliwe. W 1995 r. wewnętrzny okrąg otrzymał nazwę Rajiv Chowk, zewnętrzny – Indira Chowk, jednak pomimo ustawionych tablic, bardziej popularna jest nazwa CP (Connaught Place). Zewnętrzny okrąg określany jest jako Connaught Circus.
Nazwa wzięła się od Księcia Artura – trzeciego syna królowej Victorii – nazywanego Księciem Connaught i Strathearn. Roboty budowlane rozpoczęto w 1929 r. i zakończono w 1933. Rondo było uważane ze o „lutjensowską” wizytówka Delhi od nazwiska Edwina Lutyensa (1869 - 1944) - architekta brytyjskiego, odpowiedzialnego za architekturę wielu budynków w Delhi czasów Imperium Brytyjskiego.
W 2000 roku podjęto decyzję o gruntownym odnowieniu Connaught Place. Prace miały zostać ukończone do 2010 roku, w którym odbyły się Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej (2010 Commonwealth Games), ale projekt przerósł wykonawców. Zabrakło pieniędzy jak i profesjonalizmu. Z powodu niewywiązania się firm remontowych duże straty ponieśli właściciele punktów usługowych, sklepów i restauracji w okolicy. Nowy termin zakończenia prac to grudzień 2012.
Tak na dobrą sprawę nie wiele jest tam do zobaczenia. Od zawsze całość objęta jest mniejszym lub większym remontem, jest raczej brudno i bywa obskurnie. Wszelkie lokale usługowe lub restauracyjne - pomimo wygórowanych cen - wcale nie są lepsze lub bardziej profesjonalne niż te spotykane w innych częściach miasta.
transAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.