lub
w jakim celu? zapamiętaj mnie
 
Warszawa
Kolombo  
Plantacja herbatyNuwara Eliya, Sri Lankafoto: Krzysztof Stępieńźródło: transazja.pl
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Zapraszamy na wyjazd do Chin!

kursy walut [–]

 LKR
 PLN
 USD
 EUR

wiza i ambasada [–]

Sri Lanka
ambasada w Polscetak
wymagana wizatak
Wiza na 30 dni w systemie elektronicznym ETA: 30 USD. Wiza na 30 dni - "on arrival" - na lotnisku: 35 USD.

zdrowie [–]

Sri Lanka
zalecane szczepienia
Błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, WZW A, B, japońskie zapalenie opon i mózgu.

Dambulla

co warto zobaczyć

Skalne Świątynie w Dambulla | byłem tu

Podstawowe informacje
godziny otwarcia Codziennie 7:30 -18:00
zamknięte w
cena 1500 dorosły
dziecko do 12 roku życia bezpłatnie
informacja z 2014 roku
adres: Dambulla
strona www http://www.goldentemple.lk/
rodzaj obiektu obiekty kultu, Buddyzm
inne nazwy Cave Temples


zgłoś konieczność aktualizacji pokaż na mapie
Noclegi w Dambulla
Opis

Dambulla to największy i najlepiej zachowany kompleks świątynny na Sri Lance. Potężne skały wyrastają ponad 160 metrów nad powierzchnię, są to najprawdopodobniej pozostałości po formie ukrztałtowania powierzchni Ziemi zwanej twardzielcem lub inselbergiem. Znajduje się tutaj ponad 80 zbadanych jaskiń i grot skalnych, z czego tylko kilka jest udostępnionych dla zwiedzających. W pięciu najważniejszych jaskiniach, otwartych dla zwiedzających, znajduje się ponad 150 posągów Buddy a także posągi fundatorów jaskiń i postaci związanych z historią Lanki. Na ścianach i sufitach jest mnóstwo malowideł, niektóre bardzo dobrze zachowane.

Zespół w Dambulla jest wybitnym przykładem sztuki religijnej Sri Lanki i Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Wystające ponad powierzchnię olbrzymie skały Dambulli są sercem buddyjskim nieprzerwanie od III w. przed Chrystusem, od samych początków buddyzmu na wyspie Lanka.

Dambulla od swoich początków znajduje się na skrzyżowaniu szlaków handlowych i transportowych pomiędzy zachodnią i wschodnią srefą suchą oraz pomiędzy suchymi strefami a Płaskowyżem Centralnym. W tej okolicy znaleziono także dowody świadczące o zamieszkaniu tego terenu przez ludzi już w czasach prehistorycznych, wliczając w to na przykład megalityczny cmentarz w Ibbankatuwa.

W skałach Dambulli znaleziono pozostałości około 80 jaskiń, które początkowo były zamieszkane, stanowiły schronienie dla ludności, jednak z biegiem czasu zostały zamienione na kapliczki i świątynie. Pod koniec XII wieku, za panowania króla Nisanka Malla, powstały liczne rzeźby w jaskiniach górnego tarasu. W XVIII wieku groty zostały odrestaurowane. Odnowiono i odmalowano rzeźby i malowidła, które mocno wtedy już podupadły. Wszystkie malowidła zostały odnowione przez artystów należących do tzw, Szkoły Kandy. Dobudowano rówież frontową ścianę i zadoszono całość, uzyskując podcienie. Od tego okresu renowacją jaskiń w Dambulli zajmują się członkowie rodziny Jeevan Naide.


Ocena
Byłeś tam? Oceń to miejse dla innych!
 4 / 5 (1)atrakcyjność a cena biletu wstępu
 4 / 5 (1)porównanie z innymi tego typu obiektami w tym kraju
Dojazd i położenie
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.
przejazd z:   
przejazd do:

Zwiedzanie, ceny biletów, uwagi praktyczne (1)
Agnieszka Stępień

Jadąc do Dabulla drogą z/do Kolombo w celu odwiedzenia Skalnych Świątyń należy wysiąść przy wieży zegarowej i stamtąd rikszą za 100 LKR dojechać do kompleksu świątynnego. W drodze z/do Kandy autobus przejeżdża bezpośrednio obok Świątyni.

nadużycielink 3 kwi 2014, 13:33
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Uwagi dla fotografujących (1)
Agnieszka Stępień

W jaskiniach można używać statywu.

nadużycielink 3 kwi 2014, 13:35
Podziel się swoją wiedzą, nie bądź biernym odbiorcą!
Prosimy wpisywać wyłącznie konkretne i sprawdzone informacje. Pytania i komentarze prosimy wpisywać w sekcji "komentarze" - tylko wtedy ten dział będzie miał sens.

Zdjęcia


  • Opublikuj na:
Komentarze, uwagi i pytania
Dodaj swój komentarz - bo każdy ma przecież coś do powiedzenia...

Nie jesteś zalogowany. Aby uprościć dodawanie komentarzy oraz aby zdobywać punkty - zaloguj się

Imię i nazwisko *
E-mail *
Treść komentarza *Newsletter Informujcie mnie o nowych, ciekawych
materiałach publikowanych w portalutransAzja.pl to serwis internetowy promujący indywidualne podróże po Azji. Przez wirtualny przewodnik po miastach opisuje transport, zwiedzanie, noclegi, jedzenie w wielu lokalizacjach w Azji. Dzięki temu zwiedzanie Chin, Indii, Nepalu, Tajlandii stało się prostsze. Poza tym, transAzja.pl prezentuje dane klimatyczne sponad 3000 miast, opisuje zalecane szczepienia ochronne i tropikalne zagrożenia chorobowe, prezentuje też informacje konsularne oraz kursy walut krajów Azji. Pośród usług dostępnych w serwisie są pośrednictwo wizowe oraz tanie bilety lotnicze. Dodatkowo dzięki rozbudowanemu kalendarium znaleźć można wszystkie święta religijnie i święta państwowe w krajach Azji. Serwis oferuje także możliwość pisania travelBloga oraz publikację zdjęć z podróży.

© 2004 - 2023 transAzja.pl, wszelkie prawa zastrzeżone